SON DAKİKA

KadincaVeBebek.com | Bebeklere Ve Kadınlara Dair Her Şey.

Yasaklar Belli Oldu !!

Yasaklar Belli Oldu !!
Bu haber 13 Nisan 2021 - 11:01 'de eklendi ve 1.343 views kez görüntülendi.

Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu’ndan çıkan kararlar merakla beklenirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayının özellikle tedbirler konusunda çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Koca, tam kapanma konusunda, “Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Kabineye önerilerimizi sunacağız.” dedi. İşte detaylar…

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmesi planan Bilim Kurulu toplantısı ertelenmişti. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte toplantıdan Ramazan’da tam kapanma kararının çıkması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da daha önce yapmış olduğu konuşması Ramazan ayında tam kapanma uygulanacağı yönünde algılanmıştı. Peki Ramazan ayında tam kapanma olacak mı? Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısından sonra Sağlı Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Koca’nın o açıklamasından önemli detaylar…
“Ülkemiz salgın boyunca yaşadığını en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Mart ayının başından itibaren vaka sayılarını il il gösteren harita yayınlıyoruz. Bu harita, Türkiye genelinde vakaların arttığını gösteriyor. İki olumsuz faktör var. Biri; zamanla yorulmuş olmamızdır. Diğeri, virüsün mutasyonlarıdır.”

“Mutasyon ve varyantlar konusunda, genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı. Şu anda bu gerçekleşmedi. Bilim insanları, Kovid-19’un yaygınlaşmasının nedenini varyantlara bağlıyor. Türkiye’deki vakaların artışı bunu doğrulamaktadır. Virüsün geçirdiği değişim bazen etkisinin azalmasına da yol açabilir. Vaka artışında etkisi olan varyantlarla mu-tantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir. Bunlar hastalığın daha ağır geçirilmesine neden olabilmektedir. “”Son haftalarda çok sayıda mu-tant virüs tespit ettik. Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere mutasyonudur. Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika mutasyonu 11 ilde 85 kişide, Brezilya mutasyonu 9 ilimizde 166 kişide görülmektedir. Verdiğim bilgilerden anlaşılacağı gibi, yeni durum vaka sayılarının yanı sıra hasta yatış oranına da yansıdı. Sağlık hizmetlerimiz eksiksiz sürmektedir. Yükümüz önünü alamayacağımız şekilde ağ-ırlaşırsa yeni bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz. Aşının etkisini hep birlikte gördük.
“Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69’unu 65 yaş üstü oluştururken, bugün bu oran yüzde 53’lere düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Aşılama ile toplumsal bağışıklığı güçlendireceğiz. Toplam aşılanan kişi sayısı 18 milyon do-z aşı yapıldı. İkinci d-oz aşı olan kişi sayısı 7,5 milyonu bozdu. Türkiye en çok aşı yapan 6. ülkedir.” “65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının aşı sonrası vaka oranı 65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibari ile 17.7 şimdi ise %8.2 Neredeyse yarı yarıya düşmüş durumda. Şuana kadar 65 yaş üstü aşılanan oranı 76.4.”

“Sağlık çalışanlarına baktığımızda toplam vaka içindeki payı 1 Ocak’ta %5.3, sağlık çalışanlarında aşılama oranı %86. Şuan 1.3’e kadar düştü. Bu aşının etkisini gösteren önemli bir bulgu.”
“Hastanede 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarının gösteren tablo Yatanlar içinde %57.4 şuan yarı yarıya düşmüş durumda. Yoğun bakımda yatan vakalar içinde yoğun bakımda yatanların oranı %69.9, sağlık çalışanları ise %1.1’den şuan %0.25’e kadar inmiş durumda.” “Entübe vakalar içinde 65 yaş üstü ve sağlık çalışanı oranı ortalama 42 sonra etkisinin olduğunu görüyoruz. O yüzden Ocak ayından itibaren bu oranların düştüğünü göstermek için. 65 yaş üstü oranı %70’ten, sağlık çalışanlarında ise bu oran %1.1 iken şuan %0.15’e indiği görüyoruz.”

“Aşının 65 yaş üstü ve sağlık çalışanlarına özellikle daha erken yapıldığı için, hem hastanede yatış, yo-ğun bakım ve en-tübe hastalar boyutunda baktığımızda, belirgin faydalar sağlandığını o yüzden tanınmış olan kişilerin aşı yaptırma konusunda hassasiyet göstermesini rica ediyorum.” “Ramazan ayını özellikle tedbirler konusunda çok önemli görmeliyiz. Bilim Kurulu, kapsayıcı şekilde alternatifli bir hazırlık yaptı. Kabineye önerilerimizi sunacağız. Yakın temasla, mu-tantın varyantın %85’e çıktığı bu dönemde, yeni bir pik dönemi yaşıyoruz, o nedenle yakın temasın son derece önemli olduğunu, o yüzden vatandaşlarımızın son derece dikkat etmesi gerektiğini önemle rica ediyorum.” “Rusya’da mevkidaşımla 2 defa görüşmüştüm. Yakın zamanda heyet göndereceklerini, bazı bölgelerde, Muğla, İzmir Aydın gibi bölgelerde aldığımız tedbirleri görme noktasında incelemeler yapacaklarını belirttiler. O yüzden değerlendirmenin daha rahat yapılacağını söyleyebilirim. Sertifikasyon ve aldığımız tedbirleri gördükleri takdirde daha farklı karar alacaklarını söyleyebilirim.”

TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ, İSTANBUL’DA DÖRDÜNCÜ PİKİ YAŞIYORUZ “Bu yaşadığımız Türkiye’de üçüncü İstanbul için dördüncü pik. Vaka sayısının yoğun olduğu, ağır hasta sayımızın artmadığını rakamlardan görüyorsunuz. Şu dönemde sağlık altyapımız açısından ciddi bir sorun olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Yatak doluluk oranlarımızın şu an yüzde 56.3 olduğunu söylemek istiyorum.” “Servis yatağı doluluk oranında sorunun olmadığını söyleyebilirim. Yo-ğun bakımlar için ise erişkin yoğun bakım son derece önemli. 47 bin yoğun bakımımızın 32 bini erişkin yoğun bakım olarak kullanılıyor, yüzde 71.3, yüzde 30’a yakın kapasitemizin olduğunu bu da 10 bine yakın ağır hasta anlamına geldiğini ifade etmek istiyorum.” “Bazı illerimizde yer yer birtakım sorunlar yaşadığımız oluyor. Yüzde 80’in üzerinde y-oğun bakım doluluğu oran birkaç ilimizi söyleyeyim Sinop, İzmir, Çanakkale, Bartın, Edirne ve Rize. Yo-ğun bakım doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde bu illerimizde. Erişkin yoğun bakım anlamında yüzde 71.3.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!