SON DAKİKA

KadincaVeBebek.com | Bebeklere Ve Kadınlara Dair Her Şey.

Kimse bilmiyor fakat içine deterjan koyuyorlar! Duyunca şaşıracağınız gıda hileleri

Kimse bilmiyor fakat içine deterjan koyuyorlar! Duyunca şaşıracağınız gıda hileleri
Bu haber 03 Mayıs 2021 - 19:42 'de eklendi ve 552 views kez görüntülendi.

Satın aldığınız birçok besin sağlık açısından büyük bir tehdit oluşturuyor ve akıllara cevabını bulmakta zorlandığımız soruları getiriyor: Bu besinler katkı maddesi ve gıda boyası içeriyor mu? Nasıl işleniyorlar? Tüketmek için ne kadar güvenli? Gerçek şu ki birçok yaygın gıda maddesi sağlıksız işlem sürecinden geçiyor. Üreticiler, ürün maliyetinden tasarruf etmek için besinlerin rengini ortaya çıkaracak gıda boyası ve yiyeceklere parlaklık veren mumlama yöntemini kullanılıyor. Peki, gıdalarda kullanılan bu ve bunun gibi diğer yöntemleri nasıl tespit edebiliriz
haber devamı>>

Sütteki deterjan nasıl tespit edilir?
Süte konulan deterjan sütün köpürmesini artırır, böylece süt daha beyaz ve yoğun görünür. Bunu daha iyi anlamının diğer yolu ise 5-10 ml sütü aynı oranda suyla karıştırıp çalkalamaktır. Eğer deterjan katkısı varsa çok yoğun bir köpük oluşacaktır.>>

Bala eklenen şeker nasıl tespit edilir?
Bal, en değerli ve sağlık açısından çok yararlı bir besindir. Şeker ucuz olduğu için bazı üreticiler balın içine şeker ekleyerek hile yaparlar. Her ikisinin de ana bileşeni karbonhidrat ve sudur.>>

Bala eklenen şekeri anlamak için:
Öncelikle 1 bardak suyun içine 1 damla bal ekleyin. Saf ve gerçek bal suda dağılmayacaktır, eğer dağılırsa içinde şeker olduğu anlamına gelir.

Kahveye eklenen kil nasıl tespit edilir?
Üreticiler kahveden tasarruf yapmak için kahveye kil ekleyebilirler. Kil kahveye doygunluk katar ve insan sağlığı açısından diğerleri gibi çok zararlıdır.

Bunu tespit etmenin en iyi yolu:
1 bardak suyun içine yarım çay kaşığı kahve ekleyin ve karıştırıp 5 dakika bekletin. Belirli bir zamandan sonra saf kahve suyun üzerine çıkacaktır. Bardağın altında kalanlar ise kil parçacıklarıdır.

Una eklenen çamaşır suyu ve diğer atıklar nasıl tespit edilir?
Un, genellikle üretim maliyetlerinden tasarruf sağlamak için gıda katkı maddesi görevi gören çakıl samanı, toz, yabani ot tohumları ve zarar görmüş tahıllarla karıştırılır.Çamaşır suyu ise unun beyaz görünmesini ve hızlı bozulmamasını sağlar.

Bezelyeye eklenen gıda boyası nasıl tespit edilir?
Bezelyenin parlaklığını artırmak ve göze daha çekici gelmesi için gıda boyası eklenir.
Bunu tespit etmek için:
Şeffaf bir bardağın içine 1 çorba kaşığı bezelye koyun ve üzerine yardım bardak su ekleyin, iyice karıştırın. Yarım saat bekletin. Eğer su berrak kalırsa içinde gıda boyası yoktur. Fakat su renklenmeye başlarsa bu durum bezelyede gıda boyası olduğunu gösterir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!