SON DAKİKA

KadincaVeBebek.com | Bebeklere Ve Kadınlara Dair Her Şey.

Kemik suyunun faydaları, kemik suyu nasıl yapılır! Kaç saat kaynatılır?

Bu biyografi 31 Ağustos 2021 - 9:14 'de eklendi ve 307 views kez görüntülendi.
Kemik suyunun faydaları, kemik suyu nasıl yapılır! Kaç saat kaynatılır?

Kemik suyunun faydaları, kemik suyu nasıl yapılır! Kaç saat kaynatılır?

Aslında yüzlerce yıldır kullanılan kemik sularından söz edeceğiz bugün biraz. Genelde yemeklere lezzet katmak için kullandığımız, faydalı olduğunu bilsek de ne işlere yaradığını, vücudumuzda nasıl etkiler yarattığını tam olarak bilemediğimiz kemik sularından,Bu aralar sizin de karşınıza daha sık çıkmaya başlamadığını tahmin ettiğimiz kemik suyu, şu sıralar o kadar popüler oldu ki yeniden, yurt dışında adına kafeler bile açılmaya başlandı.

Gün içinde kendini bitkin, yorgun hissedenler adeta bir fincan kahve, bir bardak bitki çayı gibi kemik suyu içmeye başladı. Peki ama bu popülerlik nereden geldi? Yıllardır bildiğimiz, yemeklere eklediğimiz bu kemik suyu ne işe yarıyor?

Merak edilen konuyla başlayalım: Kemik suyu sunan kafeler, evlere teslim eden işletmeler,Evet, yanlış okumadınız. Şu sıralar tüm dünyada bir trend haline gelen kemik sularına özel olarak açılmış kafelerin, işletmelerin olduğundan söz ediyoruz. Amerika’da başlayan bu akım pek yakında ülkemizde de kendine yer edinebilir, her köşebaşında tıpkı kahve dükkanları, taze sıkılmış meyve suyu satan noktalar gibi karşımıza çıkmaya başlayabilir.

Bu kemik suyu satan noktaların bir trend olmasını sağlayanlar arasındaysa Amerika’daki Brodo ve Springbone ve Broth Bar gibi kafeler gösteriliyor. Elbette bu akım sadece bu iki kafeyle de sınırlı kalmıyor. Müşterilerine doğrudan kemik suyu içme imkanı sunan, üstelik tavuk ya da büyük ve küçükbaş kemiklerinden elde ettiği sularla kemik suyunu çeşitlendiren mekanlar bunlar. İçine farklı baharatlar ve sebzeler atılarak zenginleştirilenler, bizdeki tavuk suyu çorba benzeri içecekler hazırlayanlar da yok değil.

Umuyoruz ki bu akım, içine hilelerin, kimyasalların karışmadığı bir şekilde devam edebilir, kemik suyundan faydalanmak isteyen insanların gerçekten işine yarayabilir. Peki, kemik suyunun ne gibi faydaları var? Buyurunuz asıl önemli konuya geçelim…

Kemik suyu uzun uzun pişirilirken kemiğin içinde yer alan ve adı bize çok uzak olsa da faydalarına hayran kaldığımız kolajen, glutamin, prolin gibi birçok yararlı madde açığa çıkıyor. E içinde kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller olduğunu da bildiğimizden kemik suyu, başlı başına bir şifa kaynağı oluveriyor. Faydalarıysa vücudumuzu neredeyse tepeden tırnağa etkiliyor. Kemik suyu ne işlere yarıyor, buyurun bir bir öğrenelim:

Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve gençler olmak üzere hepimizin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, bu sayede soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı vücudun yanında yer alıyor.

Yine özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve gençler için büyük önem taşıyan büyüme hormonunun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

İlerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi, eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Hafızayı güçlendirmede ve beynin sağlıkla işlemeye devam etmesinde önemli etkileri olduğu biliniyor.

Antioksidan özelliği sayesinde uykusuzluk ve sinire bağlı stresin azalmasına destek oluyor.

Sindirim sisteminin, özellikle midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!