SON DAKİKA

KadincaVeBebek.com | Bebeklere Ve Kadınlara Dair Her Şey.

Ağız Suyu !

Ağız Suyu !
Bu haber 07 Eylül 2021 - 14:03 'de eklendi ve 1.113 views kez görüntülendi.

Genellikle bebeklerin uyurken ağızlarından su gelir. Ancak bu durum yalnızca bebeklerle sınırlı değildir. Birçok yetişkin uyurken ağzından su gelmesinden şikayetçi. Peki bunun asıl nedeni nedir? Bu sorunun cevabını bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Uyurken Ağzın Açık Kalması:Sinüzit, alerjik rijit, uyku apnesi, tonsilit gibi hastalıklar ağzımızın uyurken açık kalmasını tetikler. Burnundan nefes alamayan insanlar ağzından nefes alır ve uyurken ağızları açık durumdadır. Bu durum doğrudan aşırı tükürük salgılanmasına yol açar.

Yanlış Uyku Pozisyonu:Yüzükoyun uyuduğunuzda mide üzerine baskı sağlanır. Bu tükürük salgılanmasını artırır, tükürük ağızdan dışarı atılır. Mide üzerine yatmak pek tavsiye edilmez farklı sakıncaları da vardır.

Problemli Dişler:
Ağızda meydana gelen iltihaplanma, çürük dişler, yeni çıkan dişler tükürük üretimini artırır. Bu da uyurken ağzınızın suyunun akmasına neden olur.

Alerjik Durumlar:
Histamin hormonu, mukus ve tükürük üretimi bazı alerjiler sonucunda artar. Yani bahar veya toz alerjisi olan kişiler de uyurken tükürük akması problemi yaşar.

Reflü Hastalığı:Midenin içindeki bazı içeriklerin yemek borusuna kaçma olayı reflü olarak adlandırılır. Bu hastalık sonucunda tükürük bezleri olması gerekenden fazla salgılanır. Uyku sırasında yutkunma az gerçekleştiği için bu sıvı ağızdan dışarı tükürük olarak atılır.Parkinson:Parkinson hastalığı yutkunma mekanızmasının bozulmasına sebebiyet verir. Bu durum sonucunda ağızdan gelen su dışarı atılır.

İlaçların Yan Etkileri:
Antidepresanlar uyku sırasında ağızdan su gelmesine yol açar. İlaçlarınızı doktor gözetiminde kullanırsanız böyle yan etkileri en aza indirgemiş olursunuz. Birçok ilacın bu şekilde bir yan etkisi vardır.Sinir Sistemi Bozuklukları:Sinir sistemi bozukluğu sonucu oluşan hastalıklar (otizm, alzheimer, beyin felci vs.) yutkunmayı zorlaştırır, hasta tükürüğünü zapt edemez.Ağız Anatomisinde Bozukluk:Ağız içindeki fazla diş, bozuk kemik yapısı, iltihaplı dişler, şişen bademcikler ağızdan su gelmesine neden olur.Kıl Kurdu:Genellikle çocuklarda görülen kıl kurdu tükürük bezlerinin hızlı çalışmasına neden olur. Uyku sırasında ağzınızdan su geliyorsa ve bu durumdan şüpheleniyorsanız acilen dahiliye bölümünden bir randevu almanızı öneririz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
error: Content is protected !!